Művészetterápia

"Alkotás és megismerés!" Művészetterápiás csoportok és kreatív alkotóműhelyek önismereti fókusszal

Művészetterápia, alkotó terápia, zeneterápia

Ötvös szakmát szereztem, aztán művészettörténetet tanultam, majd zenész lettem. Alapvető működésem az alkotó folyamatokon keresztül kapcsolódni másokhoz, önmagamhoz. A művészet eszköz a szavakkal nem kifejezhetőt megjeleníteni, érzéseket megélni, blokkokat oldani, tudattalan tartalmakat felszínre engedni, kapcsolódni, erő és öröm forrása, nem csak a művészek, de mindenki számára elérhető.  

Az első énekes workshopomat 2012-ben tartottam, egy koncertem kísérő programjaként, amikor először tapasztaltam meg, milyen megtartani a teret, amiben a csoport tagjai szabadon bontakozhatnak, töltekezhetnek. Idővel egyre több hasonló élményt, tapasztalatot szereztem. A saját önismereti utam vezetett oda, hogy 2020-ban a Kokas-módszert tanultam, elmélyültem a zenepedagógiában, majd művészetterápiával kezdtem foglalkozni és  művészetterápiás csoportvezető lettem. 

Az Magyar Művészet- és Szocioterápiás Közösségépítő Egyesület három éves művészetterápiás módszerspecifikus csoportvezetői képzését végeztem.

>> oklevél  >> szakmai önéletrajz

Mi ez?

Az önkifejezés művészi formái alkalmasak arra, hogy szavakkal nem, vagy nehezen megfogható személyes tartalmakat, főleg érzelmi állapotokat jelenítsenek meg. Hozzáférhetővé válnak a belső erőforrások, a résztvevő eszközöket kap önmaga és mások megértéséhez, elfogadásához. A művészetterápiás folyamat résztvevői között újszerű kommunikatív kapcsolatok alakulhatnak ki. 

A zeneterápia a zenehallgatástól az aktív zenélésig terjedhet. Biztonságos közegben beszélgetünk élményeikről a képzett csoportvezető segítségével. Az elkészült (zene)művek jelentősége nem művészeti, esztétikai szépségből fakad. Ami számít, az alkotó folyamat élménye maga, a felhasznált szimbólumok, megjelenő tartalmak megfigyelésének, megértésének, feldolgozásának jelentősége.  

Az alkotó, kreatív tevékenység önmagában is gyógyító erővel bír: oldódnak a feszültségek, az indulatok, átalakulnak az ösztönös késztetések. Ezt helyezik központba az alkotásközpontú művészetterápiák. 

* A fenti leírás nem a teljesség igényével, születtek. A művészetterápia iránt érdeklődőknek szeretnék bepillantást adni a saját szemléletmódomon keresztül.

 

ŐSSZEL INDULÓ CSOPORTOK

  • Online művészetterápiás csoport önismereti fókusszal – hamarosan indul az előjelentkezés
  • Zeneterápiás csoport a Salva Vita Alapítvány szervezésében, elsősorban megváltozott munkaképességű, útkereső fiataloknak  – Részletek és jelentkezés ősztől az alapítvány honlapján
  • Énekhangműhely nyitott csoport folytatódik ősztől. A google kérdőív kitöltésével feliratkozhatsz a listára, és én értesítelek a meghirdetett időpontokról. https://forms.gle/PGJuRuFgefKcTr5EA
  • Ősztől a Budai Egyszülős központban várhatóan újabb négy alkalmas művészetterápiás csoport indul önismereti és önbizalom fókusszal, egyedül nevelő szülőknek
Az Énekhangműhely csoportról bővebben:
Kreatív alkotóműhelyek önismereti fókusszal

Mi ez? 

A „nincs hiba” szabad légkörében játszunk, improvizálunk, alkotunk, asszociálunk, Sokszor születnek mély felismerések, a csoportban egymásnak is tükröt tartva vagy éppen a befelé figyelés áramlásából. Máskor töltődünk, oldjuk a felgyülemlett feszültséget. Egy kreatív, önismereti alkotóműhely alkalmon, vagy sorozaton nem cél, hogy ezeket a felszínre kerülő mély tartalmakat kibontsuk, megmunkáljunk. (Erre a munkára a terápiás egyéni, vagy csoportos formái  nyitnak teret, lehetőséget.)

  • MIÉRT? Mert énekelni jó! Mert ha több hang egymásba kapaszkodik, az csoda.
  • MI EZ? Közösség, zene, kreativitás, fejlődés, önismeret.
  • KINEK? Azoknak, akik szeretnek és szoktak énekelni.

Akkor is, ha nem vagy tanult, gyakorlott énekes! 
Várlak, ha nem tudsz kottát olvasni!

Várlak, ha szeretsz és szeretnél másokkal együtt énekelni, egy közösség tagja lenni, megismerni, kísérletezni, játszani!

  • HOGYAN?

A művészetterápiás eszközökkel dolgozunk. Saját hangunkkal végzünk játékos és kreatív feladatokat végzünk, hangadással, légző- és hangképző gyakorlatokkal, beénekléssel, közös improvizációval. Élményeinket, benyomásainkat meg is beszéljük. Megalapozzuk a „nincs hiba” légkörét, ahol szabadon kísérletezhetünk, és a komfortzónán kívül merészkedve fejlődünk.

Találkozásaink egymás megismeréséről szólnak, önmagunk helyének megtalálásról egy alakuló, kreatív közösségben. A csoport nyitott, szorosabban is kapcsolódhatsz, és egy-egy alkalomra is várunk.

A csoport nem terápiás cél menten szerveződik, de olyan élményeket kínál, ami utat nyithat az önreflexiónak, támogathatja az önismereti munkát.

JELENTKEZÉS / HELYSZÍN / TUDNIVALÓK
  • Az alkalmakra az űrlap kitöltésével tudsz jelentkezni.
  • Az Oktogonhoz közeli helyszínen találkozunk, részleteket e-mailban küldöm el neked. Ezért is fontos, hogy olyan elérhetőségeket adj meg, ahol elérlek. Ha mégsem tudsz jelen lenni, kérlek, mielőbb jelezd felém, hogy valaki más velünk tudjon tartani.
  • Nincs részvételi díj, a terembérleti díjra (résztvevők számától függően) 1000-2000 Ft hozzájárulást kérek majd tőled.
Szeretettel várlak! Ha kérdésed van, ha visszajeleznél, keress bátran, szívesen válaszolok.
KAPCSOLAT: szlavicsanna.hu – kapcsolat@szlavicsanna.hu

JELENTKEZÉS / HELYSZÍN / TUDNIVALÓK

     https://forms.gle/PGJuRuFgefKcTr5EA

    Fotó: Molnár Csaba
    Organix Fesztivál 2023
    Szlávics Anna
    Adatvédelmi áttekintés

    Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.